Vila Florica din Ştefăneşti, în care funcţionează Centrul de Cultură „Brătianu”, Centru aflat în subordinea Consiliului Judeţean Argeş, a fost scoasă la vânzare de proprietari (imobilul a fost retrocedat). Preţul de pornire, stabilit de o casă de licitaţii prin intermediul căreia se face tranzacţia, este de 2.000.000 de euro.
Asta în condiţiile în care inițial proprietarii i-au cerut Consiliului Județean circa 3.000.000 de euro. Consiliul nu a dorit, însă, să ofere mai mult de 1.000.000 – 1.500.000 de euro, iar negocierile s-au blocat. Acum imobilul este scos la vânzare pe piaţa liberă.
Prin urmare, există riscul serios ca Centrul de Cultură „Brătianu” să se desființeze sau, în cel mai fericit caz, să fie mutat în altă clădire.
Imobilul din Ştefăneşti, care a aparținut marilor Brătieni, are 1.774 de mp, 40 de camere și 14 băi şi dispune de un parc de 3 hectare. (Foto: culturalbratianu.ro)


![[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/930x122pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)









