263×587-2 Grota Rece

ARGEȘENI DESPĂGUBIȚI, PATRONI AMENDAȚI

Argeșeni despăgubiți, patroni amendați. În primele şase luni ale anului în curs, Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor Argeș a primit 1.141 de reclamaţii de la cetăţeni.

Argeșenii au făcut sesizări cu privire la diverse produse alimentare, dar și la serviciile de furnizare de energie electrică, gaze naturale, agent termic, telefonie, Internet şi cablu TV.

IMM 930×122
555×222  MAIA

Doar 15% dintre sesizări au fost considerate nefondate. În cazul unora dintre argeșenii ale căror reclamații s-au dovedit întemeiate, firmele vinovate au fost obligate să achite despăgubiri. Valoarea lor totală în Argeș în primele șase luni din 2016 s-a ridicat la aproape 374.000 de lei. Firmele au fost și sancționate, fiind nevoite să plătească, în total, amenzi de 1.300.000 de lei.

570×90 MAIA
263×587 MAIA