Cele 37° ale organismului uman nu reprezintă temperatura întregului corp, ci numai a cavităţii toracice în interiorul căreia funcţionează organele vitale.
Pielea, prin intermediul căreia se realizează schimbul de căldură cu mediul, are o temperatură mult mai scăzută. În timpul proceselor celulare care se realizează în interiorul organismului se produce căldură, astfel că, dacă aceasta nu ar fi eliberată în exterior, s-ar ajunge la o supraîncălzire dăunătoare pentru corpul uman.
Când temperatura din termometre creşte până la 30° C, schimbul de căldură între organism şi mediu este îngreunat, aceasta nefiind disipată la fel de repede cum este produsă. De aceea, pentru a compensa şi a ajuta corpul să restabilească un echibru de temperatură, trebuie să transpiri, să te ventilezi sau să bei un lichid cald.





