263×587-2 Grota Rece

Află de ce ne este cald la 30° C dacă organismul uman are o temperatură de 37°!

CALDURA_SI_CORPUL_UMAN

Cele 37° ale organismului uman nu reprezintă temperatura întregului corp, ci numai a cavităţii toracice în interiorul căreia funcţionează organele vitale.

[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
555×222  MAIA

Pielea, prin intermediul căreia se realizează schimbul de căldură cu mediul, are o temperatură mult mai scăzută. În timpul proceselor celulare care se realizează în interiorul organismului se produce căldură, astfel că, dacă aceasta nu ar fi eliberată în exterior, s-ar ajunge la o supraîncălzire dăunătoare pentru corpul uman.

Când temperatura din termometre creşte până la 30° C, schimbul de căldură între organism şi mediu este îngreunat, aceasta nefiind disipată la fel de repede cum este produsă. De aceea, pentru a compensa şi a ajuta corpul să restabilească un echibru de temperatură, trebuie să transpiri, să te ventilezi sau să bei un lichid cald.

570 X 90 CAPRA 3
Eurial 263×587