263×587 MAIA

Epidemie de gripă? Ce spune Ministerul Sănătății

Gripa se extinde agresiv! 8 decese și cazuri mult peste media ultimilor ani

Epidemie de gripă? Ce spune Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății a anunțat recent ce se întâmplă cu cazurile de gripă în țara noastră.

Eurial 930 x 122 eurial
555×222  MAIA

Potrivit sursei citate, în prezent, numărul îmbolnăvirilor este mai mic față de perioada similară a anului trecut.

Prin urmare, în România nu este acum epidemie de gripă.

Autoritățile sanitare au oferit și câteva sfaturi.

Sunt lucruri de care trebuie să țină cont părinții. De asemenea, pacienții trebuie să meargă la spital doar în anumite situații.

Iată explicațiile oferite de Ministerul Sănătății, printr-o postare pe Facebook:

Epidemie de gripă? Ce spune Ministerul Sănătății

„Atenție! În România nu se înregistrează o epidemie de gripă în acest moment.

[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
555×222  MAIA

Datele ne arată că numărul cazurilor de viroze respiratorii și gripă este cu aproximativ 25% mai mic față de aceeași perioadă a anului trecut.

Recomandăm prezentarea la camera de gardă sau la unitățile de primiri urgențe DOAR dacă temperatura depășește 39 de grade.

Și există comorbidități. În cazurile ușoare sau medii, contactați medicul de familie pentru recomandări și izolați-vă la domiciliu.

Pentru părinți

Evitați trimiterea copiilor în colectivități dacă prezintă simptome de viroză (tuse, dureri în gât, mialgii, febră) pentru a preveni răspândirea virusului.

Reamintim

Virozele respiratorii NU se tratează cu antibiotice. Optați pentru tratament simptomatic și asigurați-vă că pacienții sunt bine hidratați.

Foto: Descriptiv

[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
263×587 MAIA