[236x587px]TârgDeJucării_epitesti

Spitalele intră în grevă!

Spitalele intră în grevă!

Spitalele intră în grevă!

Sistemul sanitar se pregătește pentru unul dintre cele mai ample proteste din ultimii ani.

930X122 MAIA
fngcimm BANNER_IULIE 555×222

Luni, 20 iulie, angajații din peste 400 de spitale din întreaga țară sunt așteptați să participe la o grevă de avertisment organizată între orele 09:00 și 11:00.

În acest interval, unitățile medicale care iau parte la protest nu vor efectua internări, consultații și intervenții chirurgicale programate.

Vor fi asigurate însă toate urgențele medicale, astfel încât pacienții aflați în situații critice să primească îngrijirile necesare.

De ce protestează angajații

Federația SANITAS susține că decizia vine pe fondul nemulțumirilor legate de măsurile economice și sociale adoptate în ultima perioadă.

Sindicaliștii reclamă diminuarea unor drepturi salariale, reducerea sporurilor pentru condiții de muncă, limitarea acordării indemnizației de hrană și a voucherelor de vacanță, dar și forma propusă a noii legi a salarizării.

Reprezentanții federației cer reluarea negocierilor cu autoritățile și revenirea la prevederile stabilite prin contractul colectiv de muncă.

Eurial 930 x 122 eurial
Posada Curtea de Arges 555×222

Grevă generală, programată la sfârșitul lunii

Participarea la protest este voluntară, astfel că în spitalele sau secțiile unde personalul nu aderă la grevă, activitatea se va desfășura normal.

Totodată, SANITAS a anunțat că, în lipsa unei soluții din partea autorităților, pe 28 iulie ar putea fi declanșată greva generală în întregul sistem sanitar, ceea ce ar putea afecta semnificativ activitatea spitalelor din România.

Sursa: observatornews.ro

Foto interior: Federația Sanitas Facebook

Spitalele intră în grevă!

570x90px https://hevy.ro/
hevy 263x587px