New Profesional Consult 930 x 122

Lisa_Schieb

Lisa Schieb/Alex Dutcovici, locul 2 la un puternic concurs internaţional de dans

Cuplul de dansatori sportivi Lisa Schieb/Alexandru Dutcovici, de la clubul piteştean Total Dance, a repurtat un frumos succes la unul dintre cele mai puternice concursuri de dans din ţară, Varadinum Dance Festival, de la Oradea! Cei doi au obţinut locul secund la categoria „Tineret latino”, fiind învinşi doar de o pereche din Franţa, mult mai bine cotată pe plan internaţional.

Varadinum Dance Festival a adunat la Oradea, în acest weekend, 450 de perechi în total, din 22 de ţări, plus România. Printre naţiunile reprezentate în competiţia bihoreană s-au numărat Rusia, Italia, Germania sau Franţa, adică ţări cu reprezentare masivă în topurile 10 mondiale! Nivelul ridicat al concursului de la Oradea i-a stimulat mai mult pe Lisa Schieb şi Alexandru Dutcovici, care au depăşit 27 de perechi la categoria „Tineret latino”, pentru a termina întrecerea pe locul al doilea. O performanţă deosebită, dacă ţinem cont că pe prima poziţie s-a clasat o pereche din Franţa. Acesta nu este singurul succes internaţional obţinut de cuplul Lisa/Alex în 2011! Cei doi s-au clasat în vară pe locul 39 (din 278) la German Open Championship de la Stuttgart, un adevărat Campionat Mondial de dans sportiv!

Clubul Total Dance a fost prezent la concursul de la Oradea cu cinci perechi: una la categoria 10-11 ani, două la categoria de vârstă 16-18 ani şi alte două la 19-35 de ani. În finale, în afară de Lisa Schieb/Alexandru Dutcovici, s-au mai calificat Ana-Maria Ilie şi Cosmin Păiuş, care au obţinut locul 5 la perechi 10-11 ani.

Eco moto 555×222