263×587 MAIA

Proiect unic în Argeș! Elevii au intrat în lumea roboticii

Proiect unic în Argeș! Elevii au intrat în lumea roboticii

Proiect unic în Argeș! Elevii au intrat în lumea roboticii

Proiectul „Educație prin generație”, derulat de Asociația de Inițiere în Robotică și IT și finanțat prin programul Start ONG (Kaufland România și Act for Tomorrow), a adus în școlile din Pitești, Ștefănești și Micești ateliere interactive de robotică și programare.

930×122 https://hevy.ro/
Eurial 555 x222

Elevii au construit roboți, au creat programe și au participat la competiții captivante, transformând învățarea într-o aventură practică.

Ateliere adaptate vârstei

Activitățile au fost structurate pe grupe de vârstă, astfel încât atât copiii mai mici, cât și liceenii să își poată descoperi potențialul.

Prin lucru în echipă și provocări tehnice, participanții și-au dezvoltat creativitatea și gândirea logică.

Impact în comunitate

Profesorii au remarcat entuziasmul elevilor și progresul vizibil.

Proiect unic în Argeș! Elevii au intrat în lumea roboticii

930×122 LA COCOS
555×222 LA COCOS

„Am observat cum copiii își dezvoltă încrederea în forțele proprii.

Pentru mulți a fost prima experiență directă cu tehnologia aplicată”, a declarat Voicu Mihaela, directoarea Școlii Gimnaziale Micești.

Părinții au salutat inițiativa, iar mai multe școli și-au exprimat dorința de a continua proiectul.

Pregătirea pentru viitor

„Educație prin generație” are ca obiectiv apropierea tinerilor de domeniile tehnologice și susținerea unei educații practice, care să îi pregătească pentru profesiile viitorului.

Asociația de Inițiere în Robotică și IT rămâne un promotor activ al învățării non-formale în domeniile STEAM.

Date de contact:

Coordonator proiect – Barbu Manuela Cezarina

New Profesional Consult 930 x 122
555×222  MAIA

📧 contact@aso-irobo-it.ro | 📞 0770 237 617

🌐 aso-irobo-it.ro

Proiect unic în Argeș! Elevii au intrat în lumea roboticii

New Profesional Consult 570×90
263×587-2 Grota Rece