Argeșean, trimis în judecată după ce a condus cu o alcoolemie alarmantă
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpulung au finalizat cercetările într-un dosar penal privind infracțiunea de conducere sub influența băuturilor alcoolice.
Dosarul s-a aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpulung, iar procurorii urmează să decidă mai departe asupra cauzei.
Potrivit anchetatorilor, incidentul a avut loc în noaptea de 11 spre 12 octombrie 2025, în jurul orei 01:00.
Un bărbat de 37 de ani, din Mioveni, a fost depistat de polițiștii Biroului Rutier Câmpulung în timp ce conducea un autoturism pe DN 73, pe raza comunei Dărmănești.
Alcoolemie peste limita răspunderii penale
La testarea cu aparatul etilotest, șoferul a înregistrat o valoare de peste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Acesta a fost condus ulterior la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice, iar rezultatele analizelor au confirmat că alcoolemia în sânge depășea limita de 0,80 g/l alcool pur, prag de la care fapta constituie infracțiune.
În urma administrării probatoriului, polițiștii au finalizat cercetările și au înaintat dosarul Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpulung, cu propunere de trimitere în judecată.
Cazul urmează să fie analizat de procurorul de caz, care va decide măsurile legale ce se impun.
Argeșean, trimis în judecată după ce a condus cu o alcoolemie alarmantă
Foto: descriptiv










