Pitești. Tânăr de 24 de ani prins drogat la volan
Un tânăr în vârstă de 24 de ani, din municipiul Pitești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiștii rutieri conducând un autoturism sub influența unei substanțe psihoactive.
Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Argeș, incidentul a avut loc în data de 8 mai, când polițiștii din cadrul Biroului Rutier Pitești au oprit în trafic un autoturism care circula pe bulevardul Nicolae Bălcescu.
În urma verificărilor efectuate, oamenii legii au avut suspiciuni privind un posibil consum de substanțe psihoactive, motiv pentru care șoferul a fost testat cu aparatul din dotare.
Rezultatul a fost pozitiv pentru o substanță psihoactivă.
Analizele de laborator au confirmat rezultatul
Ulterior, tânărul a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice de sânge și urină, în vederea stabilirii exacte a situației.
Potrivit IPJ Argeș, în termenul legal de 72 de ore, rezultatele analizelor de laborator au confirmat prezența substanței depistate inițial în urma testării efectuate în trafic.
Dosar penal și permis suspendat
În acest caz, polițiștii au întocmit dosar penal pentru conducere sub influența unei substanțe psihoactive, iar permisul de conducere al tânărului a fost retras.
Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care a fost comisă fapta.
Pitești. Tânăr de 24 de ani prins drogat la volan
Foto: descriptiv












