Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP) a anunțat producerea unui cutremur de mică intensitate în noaptea de 18 martie 2026.
Seismul a avut loc la ora 01:41:17, în zona seismică Vrancea, județul Buzău, și a avut o magnitudine de 2,2 pe scara Richter, fiind considerat un cutremur slab.
Acesta s-a produs la o adâncime de 111,7 kilometri.
A fost din nou cutremur! Ce magnitudine a avut
Potrivit specialiștilor, mișcarea tectonică s-a resimțit în apropierea mai multor orașe, printre care Sfântu Gheorghe, Focșani, Brașov, Buzău și Ploiești, fără a fi raportate pagube:
,,În ziua de 18 Martie 2026, la ora 01:41:17 (ora locală a României), s-a produs în ZONA SEISMICA VRANCEA, BUZAU un cutremur slab cu magnitudinea ml 2.2, la adâncimea de 111.7 km.
Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 54km E de Sfantu-Gheorghe, 57km V de Focsani, 65km E de Brasov, 69km NV de Buzau, 90km N de Ploiesti”, conform infp.ro.
Cutremurele de mică intensitate sunt frecvente în zona Vrancea, una dintre cele mai active regiuni seismice din România.
Foto: romaniatv.net











