imm 263×587

Controale DSVSA Argeș: Alte patru unități alimentare închise

Controale DSVSA Argeș: Alte patru unități alimentare închise

Campania de controale inițiată de DSVSA Argeș continuă în forță.

930 x122 grota rece
555×222 LA COCOS

Patru unități din sistemul alimentar au fost închise în această săptămână, în urma neregulilor constatate de echipele de control.

Este vorba despre două brutării (una din Pitești și una din Câmpulung), o moară și un magazin de pâine tot din Câmpulung.

Controale DSVSA Argeș

Unitățile au fost sancționate contravențional și li s-a aplicat ordin de suspendare a activității, în baza prevederilor privind siguranța alimentelor.

Controale DSVSA Argeș: Alte patru unități alimentare închise

„Nu permit nimănui să se joace cu sănătatea consumatorilor.

Avem toleranță zero atunci când nu sunt respectate normele de siguranță alimentară. Vom continua această acțiune și vom lua cele mai drastice măsuri acolo unde este cazul”, a transmis dr. Sorin Sorescu, directorul DSVSA Argeș.

930×122 LA COCOS
Eurial 555 x222

Scopul acestei ample acțiuni este realizarea unei noi analize a riscurilor și stabilirea unui sistem modern de control, care să prevină orice pericol pentru sănătatea publică.

Inițiativa a fost primită cu interes atât de consumatori, cât și de operatorii economici care respectă legislația.

Controalele vor continua în toate localitățile din județ, iar autoritățile anunță verificări riguroase în perioada următoare.

fngcimm BANNER 570×90
263 x 587 eurial