Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o informare meteorologică și mai multe avertizări de vreme severă, inclusiv cod roșu de caniculă, valabile începând de sâmbătă, 1 august. Meteorologii avertizează că valul de căldură se va intensifica în următoarele zile, iar temperaturile vor ajunge până la 40 de grade Celsius.
Val de căldură până pe 5 august
Potrivit ANM, în intervalul 1 august, ora 10:00 – 5 august, ora 10:00, România va fi afectată de un val de căldură persistent. Sâmbătă, duminică și luni, cele mai ridicate temperaturi sunt prognozate în vestul, sud-vestul, centrul și nordul țării, iar de marți canicula se va extinde și în sudul și sud-estul.
Temperaturile maxime vor varia între 26 și 30 de grade pe litoral, în timp ce în Câmpia de Vest se vor atinge 39-40 de grade Celsius. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. În multe regiuni, nopțile vor fi tropicale, cu minime între 20 și 25 de grade.
Cod galben și cod portocaliu sâmbătă
Pentru intervalul 1 august, ora 10:00 – 2 august, ora 10:00, ANM a emis cod galben de temperaturi ridicate și caniculă pentru zone din Oltenia, Banat, Transilvania și Moldova, unde maximele vor ajunge la 33-37 de grade.
În același interval, județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Sălaj și Maramureș se vor afla sub cod portocaliu, fiind prognozate temperaturi de 35-38 de grade, disconfort termic accentuat și nopți tropicale.
Cod roșu de caniculă duminică
Situația se agravează duminică, 2 august, când ANM a emis cod roșu pentru județele Satu Mare, Bihor și Arad.
Meteorologii avertizează că în aceste zone valul de căldură va persista pentru a treia zi consecutiv, iar temperaturile vor atinge 39-40 de grade în Arad și Bihor și 37-38 de grade în județul Satu Mare. Valorile sunt comparabile cu recordurile absolute înregistrate la începutul lunii august, iar nopțile vor rămâne tropicale, cu temperaturi cuprinse între 19 și 25 de grade.
Specialiștii recomandă populației să evite deplasările în orele de vârf, să se hidrateze corespunzător și să limiteze expunerea prelungită la soare, în special în cazul copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni cronice.













![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxKV-de-Summer_Sale_2026_epitesti.jpg)