imm 263×587

Pitești: Au fost recepționate primele containere îngropate din cartierul Tudor Vladimirescu

Pitești: Au fost recepționate primele containere îngropate din cartierul Tudor Vladimirescu

Update ora 11:14

,,Astăzi, 23 iulie 2026, Municipiul Pitești recepționează încă 11 platforme moderne cu containere îngropate, prin care sistemul de colectare selectivă pe 5 fracții este extins în cartierele Tudor Vladimirescu și Frații Golești, precum și în zona Complexului Montanstar – strada Tudor Arghezi și pe strada Cornel Chiriac, din cartierul Prundu.

930×122 LA COCOS
555×222 grota rece

Noile platforme sunt prevăzute cu un total de 62 de containere îngropate, destinate colectării selective a deșeurilor pe 5 fracții, contribuind la creșterea gradului de reciclare, la reducerea impactului asupra mediului și la îmbunătățirea aspectului urban.

Platformele sunt distribuite astfel:

– 6 platforme în cartierul Tudor Vladimirescu;

– 3 platforme în cartierul Frații Golești;

– 1 platformă în zona Complexului Montanstar – strada Tudor Arghezi;

– 1 platformă pe strada Cornel Chiriac, în cartierul Prundu.

Valoarea contractului este de 731.900,45 lei, fără TVA, iar executantul lucrărilor este SC Hidro Construcția Argeș SA.

930X122 MAIA
fngcimm BANNER_IULIE 555×222

Prin această investiție, administrația locală continuă modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor și extinderea infrastructurii de colectare selectivă, în beneficiul tuturor piteștenilor și al unui oraș mai curat și mai prietenos cu mediul.”, transmite Primăria Pitești.

Știre inițială ora 10:58

În această dimineață, în cartierul Tudor Vladimirescu, la blocul P20, a avut loc recepția unei noi platforme cu containere îngropate destinate colectării selective a deșeurilor.

Au participat:

 – Cristian Gentea – primarul municipiului Pitești

 – Romi Becheanu, director general al S.C. Salubritate 2000 S.A.

[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
555×222  MAIA

 – Gabriel Gherghe, director general Poliția Locală Pitești

 – Cristina Munteanu, consilier primar

La recepție au fost prezenți și reprezentanții firmelor implicate în proiect. Marius Croitoru, din partea European West Technology Craiova, compania care a furnizat containerele și autovehiculele specializate, precum și reprezentanți ai Hidroconstrucția Argeș, societatea care a executat lucrările de amenajare a platformelor.

Platforma este una dintre cele amenajate de Primăria Municipiului Pitești pentru modernizarea sistemului de colectare a deșeurilor menajere și îmbunătățirea condițiilor din cartiere.

Sistem modern pentru colectarea selectivă

Noile containere îngropate permit colectarea separată a deșeurilor pe mai multe fracții și contribuie la un aspect mai îngrijit al zonei, reducând totodată disconfortul creat de platformele clasice de colectare.

930X122 MAIA
fngcimm BANNER_IULIE 555×222

Proiectul prevede 11 platforme în mai multe cartiere

Recepția din Tudor Vladimirescu face parte dintr-un proiect mai amplu al Primăriei Pitești, care prevede amenajarea a 11 platforme cu containere îngropate, dotate cu 62 de containere pentru colectarea selectivă a deșeurilor pe cinci fracții.

Dintre acestea, șase platforme sunt amenajate în cartierul Tudor Vladimirescu, alte trei în cartierul Frații Golești, una în zona Montanstar – strada Tudor Arghezi și una pe strada Cornel Chiriac, în cartierul Prundu.

Valoarea contractului este de 731.900,45 lei, fără TVA, iar executantul lucrărilor este SC Hidro Construcția Argeș SA.

Pitești: Au fost recepționate primele containere îngropate din cartierul Tudor Vladimirescu

[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti
263×587-2 Grota Rece