- Publicat de: Mădălina Nedelcu
- 10-01-2025, ora 11:38
- Știri, Știri
Argeș: Accident cu victimă: Șoferul, beat la volan și fără permis, a intrat în parapet
Argeș: Accident cu victimă: Șoferul, beat la volan și fără permis, a intrat în parapet
Citiți și: Argeș. Mașină în șanț: O familie întreagă în pericol!Un bărbat de 43 de ani din Bascov a fost reținut ieri de polițiști pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului și cu permisul anulat.
Cecetările au fost declanșate la data de 25 decembrie 2024, când bărbatul ar fi provocat un accident rutier, pe raza localității Mărăcineni.
Citiți și: Mașină răsturnată pe Transfăgărășan! Intervenție de urgență!Se pare că individul ar fi pierdut controlul volanului și ar fi lovit parapetul metalic de pe marginea din dreapta a DN 73.
Din accident a rezultat vătămarea corporală ușoară a pasagerei care se afla pe locul din dreapta față, în autoturism.
Argeș: Accident cu victimă: Șoferul, beat la volan și fără permis, a intrat în parapet
În urma cercetărilor efectuate de polițiști, a rezultat faptul că bărbatul ar fi figura cu permisul de conducere anulat din anul 2021.
De asemenea, șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând că ar fi consumat alcool.
Astfel, acesta a fost condus la o unitate medicală pentru a-i fi recoltate probe biologice, pentru a fi stabilită alcoolemia.
Conform rezultatelor de laborator acesta ar fi avut o alcoolemie de peste 0,8 gr/litru alcool în sânge, conform IPJ Argeș.
Bărbatul a fost încarcerat pentru o perioadă de 24 de ore.
Urmează ca acesta să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Cercetările sunt continuate pentru stabilirea tuturor împrejurărilor săvârșirii infracțiunilor.
Foto: Descriptiv