Cresc salariile și la cea mai bogată instituție din subordinea Primăriei – SPEP
Angajații celei mai mari instituții publice subordonate Primăriei Pitești și Consiliului Local vor avea parte de bani în plus la salariu. Concret, se propune o majorare de 10% începând cu luna martie 2024, față de nivelul aferent lunii februarie 2024.

Potrivit proiectul de hotărâre, ”majorările salariale propuse se încadrează în bugetul aprobat la nivelul instituției pentru anul 2024.”
- Bazinul Olimpic Pitești se redeschide pe 1 septembrie 2026! Ce lucrări au fost făcute în luna august
- Pitești: Cât costă abonamentul la parcarea modulară „SF” din Trivale. Lista completă a tarifelor pentru șoferi
- Pitești Arena a găzduit Campionatul European U16 de baschet feminin. Cine a câștigat titlul
Conform informațiilor oficiale de pe site-ul Primăriei Pitești, actualizate la data de 30.09.2023, salariul lunar de bază al directorul SPEP Pitești, Gheorghe Zaharia, era de 13.652 lei.

Comparativ cu majorările care se propun acum, acesta va beneficia de o mărire salarială considerabilă.
Astfel, conform proiectului de hotărâre privind modificarea H.C.L. 287/09.08.2017, salariul directorului Zaharia va crește la suma de 15.018 lei.
Cresc salariile și la cea mai bogată instituție
Bani în plus va primi și directorul adjunct, Eduard-Alexandru Marcu. De la 12.494 lei, remunerația va crește la 13.744 lei.
Și alți angajați ai SPEP vor avea parte de creșteri salariale.
Lista salariilor, AICI ⬇️













