Institutul Naţional pentru Fizica Pământului (INFP) informează că un cutremur cu magnitudinea de 3 grade pe scara Richter s-a produs în această dimineaţă la ora 4:10 în Vrancea, la adâncimea de 146 de kilometri.
Tecuci, Focşani, Mărăşeşti, Adjud şi Oneşti au fost oraşele cele mai apropiate de epicentrul cutremurului.
De la începutul acestui an, în zona Vrancea au fost înregistrate două cutremure cu magnitudinea de 4,6 grade, în 24 ianuarie şi 16 martie, ultimul având epicentrul în judeţul Buzău. În 22 noiembrie 2014, în Vrancea s-a produs un cutremur de 5,7 grade, fiind cel mai mare ca magnitudine înregistrat în România în ultimii 10 ani.
Seismul a fost simţit şi în Bucureşti şi a fost urmat de mai multe replici, care nu au depăşit însă 3,3 grade pe scara Richter.
(Foto: infp.ro)





![[236x587px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/263x587pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)
![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)




