HerasMed (263 x 587 px)

Doliu profund în lumea artistică: În această dimineață a încetat din viață

Doliu profund în lumea artistică: În această dimineață a încetat din viață

Sorin Dumitrescu, renumit pictor și fondator al Fundației Anastasia, a murit în această dimineață, la vârsta de 78 de ani.

pizzeria sapori  930 122
[555x222px]TârgDeJucării_epitesti

Anunțul a fost făcut de criticul de artă Pavel Șuşară pe Facebook.

Moartea sa survine în apropierea ajunului Crăciunului, lăsând un gol imens în comunitatea artistică românească.

Născut în București pe 18 martie 1946, Dumitrescu a urmat cursurile Liceului de Arte Plastice „Nicolae Tonitza”.

A continuat studiile la Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu”, unde a studiat pictura sub îndrumarea maestrului Corneliu Baba.

Cariera sa artistică a început în 1980, odată cu expoziția „Hipersemne” la Dalles, care a marcat o etapă importantă în arta contemporană românească.

În 1992, Dumitrescu a înființat Fundația Anastasia.

930 x122 grota rece
555 X 222 CAPRA

Aceasta a devenit un centru vital pentru promovarea culturii și artei.

Sub conducerea sa, fundația a publicat peste 400 de titluri și a organizat numeroase expoziții la Galeria Catacomba.

În 2004, Fundația Anastasia a fost recunoscută ca organizație de interes public prin hotărâre de guvern.

Sorin Dumitrescu a fost un inovator în arta iconografică, reinventând maniera bizantină prin cercetări coloristice și harice.

A ilustrat volumele lui Nichita Stănescu și a contribuit semnificativ la cultura publică post-1989.

În 2005, a obținut titlul de doctor în arte vizuale și a devenit profesor titular la Universitatea de Arte din București.

Recunoscut pentru contribuțiile sale, Dumitrescu a primit numeroase premii.

New Profesional Consult 930 x 122
HerasMed (555 x 222 px)

Printre acestea se numără Premiul Peter Ludwig din Aachen, Germania, și Marele Premiu al Uniunii Artiștilor Plastici din România.

A avut expoziții atât în țară, cât și în străinătate, și a publicat mai multe volume.

Sorin Dumitrescu a fost, de asemenea, membru corespondent al Academiei Române din 2006. Moștenirea sa artistică va continua să inspire generațiile viitoare.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Sursa: Știri pe surse

[236x587px]TârgDeJucării_epitesti