Direcția de Sănătate Publică Argeș a transmis o nouă informare oficială privind calitatea apei din municipiul Curtea de Argeș, în urma analizelor efectuate la probele recoltate astăzi, pe 24 aprilie 2026.
Potrivit documentului emis de DSP Argeș, în proba de apă prelevată din ieșirea stației de tratare Cerbureni a fost identificată prezența bacteriei Clostridium perfringens, în concentrație de 2 UFC/100 ml.
Această bacterie indică o posibilă contaminare și ridică semne de întrebare privind siguranța consumului apei.

De asemenea, autoritățile precizează că, în probele recoltate din rețeaua de distribuție, nu au fost constatate modificări microbiologice, însă persistă probleme legate de depășirea limitelor admise pentru mai mulți parametri importanți: fier total, mangan, clor rezidual liber și turbiditate.
În aceste condiții, DSP Argeș subliniază clar că apa nu este destinată consumului uman, fiind considerată nepotabilă.
Recomandări pentru populație
Locuitorii din Curtea de Argeș sunt sfătuiți să nu utilizeze apa din rețea pentru:
– gătit,
– spălarea fructelor și legumelor,
– spălatul dinților,
– igiena nou-născuților
Autoritățile locale continuă să pună la dispoziția cetățenilor rezervoare cu apă potabilă, iar sursele publice alternative recomandate sunt izvorul Pod Progresul și forajul Curtea Mănăstirii.
Situația rămâne sub monitorizare
DSP Argeș anunță că monitorizarea calității apei continuă, iar măsurile vor rămâne în vigoare până la remedierea completă a problemelor identificate.
Locuitorii sunt îndemnați să respecte recomandările autorităților pentru a evita orice risc pentru sănătate.













