263 X 587 CUMPANA 1

Cifrele care zguduie piața la Kaufland! Ce se întâmplă inclusiv în Pitești

Noutate majoră la Kaufland pentru români

Cifrele care zguduie piața la Kaufland! Ce se întâmplă inclusiv în Pitești

Kaufland a ajuns la 200 de magazine în România 

930×122 LA COCOS
555×222 grota rece

Retailerul german Kaufland a atins pragul de 200 de magazine la nivel național, devenind primul operator de hypermarketuri care ajunge la această cifră în România.

Borna a fost depășită odată cu deschiderea a două noi unități în județele Dâmbovița și Ilfov.

Potrivit datelor financiare aferente anului 2024, compania se află pe locul al doilea pe piața de retail alimentar din România, în funcție de cifra de afaceri. 

Extinderea rețelei în ultimii ani a dus la o prezență consistentă în majoritatea județelor țării, inclusiv în municipiile reședință de județ și în zonele limitrofe marilor orașe. 

Patru magazine în Pitești 

În Pitești funcționează în prezent patru magazine Kaufland, amplasate în zone diferite ale orașului: 

– cartierul Nord, în zona L-urilor;  

– Bulevardul Nicolae Bălcescu, spre Bascov, în complexul comercial unde se află și Leroy Merlin; 

New Profesional Consult 930 x 122
Eurial 555 x222

– zona Craiovei – Exercițiu; 

– cartierul Prundu, pe Bulevardul Petrochimiștilor, la intrarea în oraș dinspre Autostrada A1. 

Prin această distribuție, rețeaua acoperă principalele cartiere ale municipiului. 

Atingerea pragului de 200 de unități marchează un moment statistic relevant pentru piața de retail alimentar, într-un context în care marile lanțuri comerciale continuă să își extindă rețelele la nivel național. 

Cifrele care zguduie piața la Kaufland! Ce se întâmplă inclusiv în Pitești

570×90 LA COCOS
263 x 587 eurial