Astăzi, 1 mai, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Bacău au depistat un caz grav de depășire a limitei legale de viteză pe DN2–E85, unul dintre cele mai tranzitate drumuri din România.
Incidentul a avut loc în afara localității Sascut, unde un bărbat în vârstă de 70 de ani a fost surprins conducând un autoturism cu viteza de 191 km/h.
Potrivit informațiilor furnizate de autorități, șoferul a depășit cu nu mai puțin de 91 km/h limita legală admisă pe acel sector de drum.
Polițiștii au intervenit prompt, oprind conducătorul auto și aplicând măsurile legale corespunzătoare.
Bărbatul a fost sancționat contravențional cu o amendă în valoare de 4.050 de lei.
În plus, ca măsură complementară, permisul de conducere i-a fost reținut pentru o perioadă de 120 de zile.
Reprezentanții poliției atrag atenția că viteza excesivă rămâne una dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere grave, subliniind importanța respectării regulilor de circulație.
Aceștia recomandă tuturor participanților la trafic să adopte un comportament responsabil la volan, pentru a preveni tragedii pe șoselele din România.
Cazul readuce în discuție pericolele generate de inconștiența în trafic și necesitatea unor controale riguroase pentru menținerea siguranței rutiere.
Șofer de 70 de ani prins cu 191 km/h în localitate!
Sursa: bacau.net




![[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/930x122pxCampanie-Fashion-Mai_epitesti.jpg)

![[570x90px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/570x90pxCampanie-Fashion-Mai_epitesti.jpg)





