NOR CURIER 930X122

Ashihara

Pitești – locul I pe țară, la Campionatul Național de Karate Ashihara 2022!

Citiți și: Exclusiv: Zara și-a făcut bagajele! Centrul Piteștiului rămâne mai pustiu

Record de participare la Campionatul Național de Karate Ashihara 2022, la Pitești Arena: 485 de concurenți, din toată România, s-au confruntat, în timpul celor 3 zile de competiție, în 705 lupte!

Citiți și: Pitești. Veste excepțională! Toată lumea se va bucura

Sportivii Clubului Ashihara Karate Pitești au obținut nu mai puțin de 40 de medalii: 12 de aur, 12 de argint și 16 de bronz – clasamentul general plasând clubul piteștean pe primul loc, în Campionatul Național! Locul al II-lea a fost obținut de Brașov, pe locul al III-lea situându-se Constanța.

„Nivelul competiției a fost foarte ridicat, deoarece majoritatea campionilor vor forma lotul național, care va reprezenta România la Campionatul Mondial de Karate Ashihara de la Tokyo, Japonia, din vara  anului viitor.

Organizarea impecabilă a întregului eveniment a făcut cinste Piteștiului, municipalitatea fiind recunoscută pentru susținerea acordată acestui domeniu sportiv nobil – artele marțiale.

Felicităm, cu bucurie, performanța sportivilor noștri și a antrenorilor lor, obținută chiar în prima competiție națională susținută la Pitești Arena!”, transmit autoritățile piteștene.

36. Stan Alex – locul 3 kumite.

Festivitatea de premiere, ce a avut loc ieri, poate fi urmărită AICI.

„O competitie foarte mare, chiar cea mai mare din istorie. Ca organizator, împreună cu Primăria Municipiului Pitești, am reușit să scriem o frumoasă pagină de istorie.

Competitia a fost acerbă și a fost foarte greu să stau pe margine și nu în scaunul antrenorului, acolo unde stau de peste 20 de ani. Tot acest sacrificiu și munca depusă au fost răsplătite din plin cu locul I în clasamentul probei de Kumite (luptă liberă) și același loc I în clasamentul general pe cluburi, în anul 2022.

Mulțumesc Primăriei și Consiliului Local Pitești, dar mai ales tuturor celor prezenți: sportivi, părinți, oficiali, voluntari, spectatori”, declară pentru ePitești Mihai Vatafu, președinte-antrenor al Clubului Ashihara Karate Pitești!

555 X 222 CAPRA