Senatorul Ion Popa, preşedintele PNL Argeş, se arată foarte nemulţumit de faptul că instituţii importante din judeţul nostru continuă să piardă din influenţă, centrele regionale de comandă fiind mutate în Prahova şi Teleorman.
„De o bună perioadă de timp, şi eu, dar şi domnul Constantin Nicolescu, preşedintele Consiliului Judeţean, şi unii oficiali şi parlamentari din judeţ am făcut memorii şi interpelări privind regionalizarea. De puţin timp constat că doar eu am mai rămas mai ferm pe poziţii şi domnul Nicolescu.
În rest, iată că s-au mutat deja mai multe instituţii. Cred că PSD poate mai mult de atât! Am formulat o interpelare pe adresa vicepremierului Liviu Dragnea şi am întrebat care au fost criteriile şi principiile care au stat la baza mutării unor instituţii. De ce Prahova şi Teleormanul, şi nu Argeşul? De la domnul Dragnea mi s-a spus că aşa au decis ministerele de linie, în baza unor analize. Nu mi s-a răspuns concret. Îmi pare rău, însă, că nu primesc sprijin de la cei care ar putea să mi-l dea”, spune Ion Popa.





