Totul s-a decis azi, la Pitești! Educația și sănătatea, în prim-plan
Astăzi, la Universitatea „Constantin Brâncoveanu” din Pitești, a avut loc prima ediție a Simpozionului Internațional „Carol Davila”, un eveniment de marcă dedicat interconectării domeniilor sănătate, educație și social, în prezența unor personalități importante din țară și din străinătate.
Printre invitații speciali s-au numărat Simona Bucura-Oprescu, ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, și dr. Alexandru Rafila, ministrul Sănătății, care au subliniat importanța investițiilor în sistemul medical și în susținerea profesioniștilor din aceste domenii esențiale.
„Este responsabilitatea noastră, ca decidenți politici, să creăm condiții ca profesioniștii din sănătate să rămână în țară.
Ministerul Muncii va sprijini în continuare toate măsurile care ajută personalul medical”, a declarat Simona Bucura-Oprescu.
La rândul său, Alexandru Rafila a apreciat investițiile realizate în Argeș:
„Felicit Consiliul Județean pentru modelul de bune practici implementat.
În ultimii 4 ani, schimbările sunt evidente și rezultă dintr-o muncă de echipă.”
Evenimentul a fost organizat în memoria dr. Carol Davila, fondatorul medicinei moderne românești, și a fost o platformă de dialog între specialiștii din educație, administrație publică și sistemul de sănătate.
La eveniment au mai participat:
• prof. dr. Viorel Jinga, rector UMF Carol Davila
• prof. dr. Cătălin Cîrstoiu, director SUUB
• prof. dr. Cătălina Poiană, președintele Colegiului Medicilor din România
• Senator Ovidiu Puiu, deputat Remus Mihalcea, Adrian Dumbravă, manager SJU Pitești, și alți reprezentanți ai autorităților locale și ai mediului academic.
Județul Argeș se remarcă la nivel național prin cele mai mari investiții în sănătate din Regiunea Sud-Muntenia – aproximativ 70 de milioane de euro în ultimii 4 ani, iar prin PNRR vor fi realizate noi investiții de peste 197 de milioane de lei.