Astăzi la prânz în faţa Primăriei Piteşti a avut loc o slujbă religioasă pentru a marca ziua Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, patronii spirituali ai Piteştiului. Slujba a fost oficiată de un sobor de şase preoţi, în faţa Primăriei fiind adusă şi o icoană mare înfățișându-i pe cei doi sfinţi.
După slujbă, viceprimarii Cornel Ionică și Laurențiu Zidaru şi alți angajaţi ai municipalităţii le-au împărţit piteștenilor aflați în zonă ouă roşii (azi a fost şi Înălţarea), cozonac, vin şi colac sfinţit.
La eveniment au asistat și trei consilieri locali, Sanda Fulga, Mariean Neacşu şi Moise Ciopleiaşi, şi un consilier judeţean, Marian Fulga.
















