Costesti. 09 noiembrie 2009.
De ceva vreme umbla zvonul cum ca autoproclamatul rege international al rromilor crestini de pretutindeni, Dan Stanescu, fiul lui Ilie Badea Stanescu zisTortica, si-a pierdut coroana si titlurile regale. Exilarea sa din randul “inaltelor fete cu sange nobil” s-a produs ca urmare a scandalului iscant dupa”nunta de 1 milion de euro” dintre fiica sa, printesa Ana-Maria Stanescu si Danut Miutescu, fiul unor rromi foarte bogati, inruditi cu regele Cioaba dar si cu imparatul Iulian. Cu toate ca regele de la Costesti nu era vazut cu ochi buni de nicio autoritate a rromilor din Romania, inclusiv casele regale de la Sibiu, Dan Stanescu a fost lasat sa preia functia de la defunctul sau tata, decedat in 2008. Motivul principal care a dus la renegarea sa a fost ruperea logodnei dintre fiica sa si Danut Miutescu, fapta cara ar fi adus familiei ginerelui de la Valcea un prejudiciu de aproape cinci miliarde de lei vechi, dar si o mare rusine.
Dupa ce a facut mare valva, anuntand o nunta cu mare fast si multe sute de mii de euro aruncate in stanga si-n dreapta, Regele de la Costesti si-a incalcat cuvantul si promisiunile facute, rupand astfel logodna, sub pretextul ca fiica sa este dorita doar pentru zestre ei de 15 miliarde lei vechi, si ca familia ginerelui nu se ridica la pretentiile fiicei unui rege. Scandalul provocat a fost mediat de catre imparatul Iulian si de un stabor alcatuit din cei mai intelepti batraini din cele doua comunitatii, respectiv Arges si Valcea. Chiar daca problemele dintre cele doua familii au fost rezolvate, problemele pentru clanul Stanescu abia au inceput. Deoarece Dan Stanescu nu a respectat promisiunile si legile sacre, nescrise ale neamului tiganesc, unde cuvantul dat reprezinta puterea, au fost facute demersurile necesare pentru a i se retrage titlul regal.
Afirmatiile sunt confirmate de Imparatul Iulian Radulescu, care a acordat un interviu saptamanalului Ancheta, unde a explicat motivele retragerii titlului regal familiei Stanescu de la Costesti-Arges:„În urma dezbaterilor, Palatul Imperial de la Sibiu comunică următoarele: în nenumărate rânduri, a atras atenţia numitului Badea Stănescu Ilie că a schimbat politica rromilor într-o politică păguboasă pentru Palatul Imperial. A comercializat mii de tone de ţeavă de inox de la fabricile Republica şi revândute la Petrochimia Piteşti. S-a folosit abuziv de funcţia de rege şi a însuşit suma de 10 milioane de euro, a falsificat acte în scopul de a le folosi ca adevărate în faţa organelor competente ale Gărzii Financiare, a Finanţelor Publice şi chiar a DNA. A lăsat ca moştenire fiului său Dan, înşelăciunea, falsificarea în acte, falsul intelectual, moştenire păguboasă împotriva celor 300 de păgubiţi rromi, păgubiţi de 10 milioane de euro. Folosindu-se de înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau funcţii mincinoase cu numele de Rege, a generat o pagubă de patru miliarde şi jumătate familiei Miuţescu Toma şi Aurelia, promitand că le va da fiica de noră.“ a declarat Imparatul rromilor Iulian, pentru Ancheta.
Pornind de la aceste date se poate gasi o explicatie referitor la actule de vandalism din cimitirul de la Costeti de acum cateva saptamani, cand mormantul regelui Tortica a fost vandalizat. In urma incidentului, Dan Stanescu a afirmat ca stie cine se afla in spatele acelei actiuni si ca motivul ar fi o suma de aproximativ cinci miliarde de lei vechi, pe care ar fi prejudiciat-o unei familii din Valcea, adica exact banii pe care ii cer despagubire fostii socrii dupa ruperea logodnei.
Reprezentantii Curtii Regale de la Costeti neaga aceste informatii si spun ca totul este doar un conflict de interese, iar ruperea logodnei a fost o actiune intemeiata. Si astfel nunta de un milion de euro s-a sfarsit in logodna rupta de 4,5 miliarde de lei vechi.
Regele rromilor de la Costesti si-a pierdut coroana?



