Mioveni. 14 mai 2009. Dacia. Salariatii Uzinei Vehicule Dacia vor lucra toate sambetele, din 23 mai pana la sfarsitul lunii iulie 2009, in doua schimburi, pentru a face fata comenzilor, a comunicat, joi, constructorul de automobile. Decizia a fost luata in cadrul reuniunii lunare dintre Administratia Uzinei Vehicule Dacia si Sindicatul Autoturisme Dacia, care a avut loc la 12 mai. Ziua de sambata, 16 mai 2009, va fi zi lucratoare in trei schimburi, pentru a putea onora comenzile clientilor si pentru a permite adaptarea furnizorilor la noul program de lucru. in 24 aprilie, Dacia a anuntat ca, de la 15 iunie, va mari cadenta de fabricatie de la 1.200 la 1.340 unitati pe zi, ca urmare a programelor de relansare a pietelor auto, adoptate de mai multe tari europene, printre care si Romania, si a cererii de automobile Dacia la export. Aceasta crestere a facut ca Uzina Vehicule Dacia sa anunte angajarea a inca 500 de persoane si prelungirea contractelor pe termen determinat a 400 de muncitori.
Salariatii de la Dacia vor lucra si sambata



