930 x122 grota rece

BCM_U_Pitesti_Cupa

BCM U Piteşti a învins la Sibiu în Cupa României

Echipa masculină de baschet a luat o opţiune serioasă de calificare în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins duminică seara, în Sala Transilvania, pe CSU Atlassib Sibiu cu scorul de 89-82! În returul de la Piteşti, programat a se desfăşura duminică, 25 septembrie (meci televizat de TVR3, de la ora 18), elevii lui Tudor Costescu trebuie să-şi apere diferenţa de şapte puncte, pentru a accede între primele opt echipe ale competiţiei eliminatorii. Cel mai bun jucător piteştean a fost Darko Vujacic,  marcator a 37 de puncte!

Partida de la Sibiu a început în nota de dominare a gazdelor, care s-au distanţat şi la 5 puncte. Antrenorul CătălinVulc, fiul fostului tehnician legendar al Sibiului, Mircea Vulc, a avut la dispoziţie patru americani, toţi transferaţi în această vară! De partea cealaltă, Tudor Costescu a trimis în teren următorul „cinci”: Calotă, Velickovic, Vujacic, Stefanovic şi Kazarnovski. Prima egalitate s-a consemnat la 20, iar până la finalul primului sfert, BCM U Piteşti a rămas constantă (24-24). Meciul s-a jucat, practic, în al doilea sfert, atunci când lui Vujacic i-a intrat aproape tot! În această perioadă de joc, oaspeţii au pus o diferenţă de 9 puncte, diferenţă ce va urca, în minutul 27, până la 17 puncte! În ultimele 10 minute, formaţia piteşteană a scăzut puţin ritmul, fiind introduşi în teren şi Lucian Chirof şi Senai Isleam.

MVP-ul meciului a fost Darko Vujacic, sârbul reuşind nu mai puţin de 7 aruncări de 3 puncte! Foarte bine a evoluat însă şi fostul sibian, Octavian Popa-Calotă, care a avut cel mai bun procentaj la aruncările libere (11 din 17) şi la cele de la semidistanţă (10 din 12).

CSU Atlassib Sibiu – BCM U Piteşti 82-89
(24-24, 13-22, 22-21, 23-22)
CSU Sibiu: Wisseh 32 (2×3), Riley 25 (3×3), Howard 8, Crăciun 8 (1×3), Kearse 5, Bercean 4. Antrenor: Cătălin Vulc
BCM Piteşti: Vujacic 37 (7×3), Calotă 30 (1×3), Senai 9, Kazarnovski 7, Stefanovic 6 (2×3). Antrenor: Tudor Costescu
Arbitri: Laurenţiu Grigoraş, Marius Udrică şi Liviu Ioniţă

Cea mai mare surpriză s-a înregistrat la Mediaş, acolo unde Gaz Metan a surclasat campioana ţării, U Mobitelco BT Cluj-Napoca: 89-72. Nici puternica CSU Asesoft Sibiu nu a avut o viaţă uşoară cu Energia Rovinari, pe care a bătut-o la doar două puncte diferenţă: 78-76. În schimb, patru echipe se pare că au luat deja opţiunea decisivă de calificare, după meciurile din prima manşă: Dinamo Bucureşti (92-69 cu CSU Giurgiu), CS Municipal Bucureşti (102-49 cu Poli Iaşi), BC Timişoara (90-67) şi CS Otopeni  (victorie în deplasare: 73-69 cu SCM CSŞ Craiova).

NOR CURIER 555×222