930×122 CAPRA 5

international_meci

Derby-ul suferintei castigat de argeseni

Pitesti. 11 aprilie 2010.
FC International a obtinut sambata seara cea de-a doua victoie cu Ionut Badea pe banca tehnica, reusind sa invinga cu scorul de 2-1, pe teren propriu, echipa Unirii Alba-Iulia. Dupa un joc constant si numeroase ocazii de a inscrie Interul s-a impus, cu emotii pe final, in fata ultimei clasate, ingropand astfel sperantele celor din Alba Iulia de a salva echipa de la retrogradare.

Cu 29 de puncte, “interistii” pastreaza in continuare sanse reale sa evolueze campionatul urmator tot in Liga I, iar jocul echipei pare sa dea sperante atat antrenorului cat si patronului Benone Lazar.
Internationalul a deschis scorul in minutul 36, prin Voiculet, iar in minutul 45, Daniel Stan a majorat avantajul, reluand in plasa cu capul o centrare. Scorul putea fi mai mare daca Bacila si Stoianof nu ratau incredibil din fata portii goale, asta dupa ce driblasera si portarul, insa din dorinta de a inscrie amandoi au sfarsit prin a se lovi cap in cap. Golul Unirii a venit abia in minutul 89, fiind marcat de Calin Cristea care a sutat pe jos, la coltul lung.
Formatiile:
International: 12. Popa – 15. G. Matei, 3. Viera, 27. Pintili, 24. Frasineanu – 2. Bacila, 14. Voiculet (8. Vezan ’78), 28. Menassel, 5. Kone (10. C. Lazar ’81) – 7. Radut – 30. D. Stan (11. Stoianof ’62). Antrenor Ionut Badea.
Unirea: 38. Rotaru – 6. Radoi (14. C. Cristea ’75), 2. Poverlovici, 13. Vujadinovici, 23. Bucurica – 10. Selagea (33. N. Jovanovici ’67), 5 Dalbea, 26. Varga, 20 Olah – 9 Veljovici (18. Baltoi ’67), 11 Enzo. Antrenor Blaz Sliskovici.