930 x122 grota rece

Echipa de baschet a repurtat prima victorie la Cupa Municipiului

După înfrângerea din prima zi a turneului masculin de baschet dotat cu Cupa Municipiului, 75-82 cu CSM Bucureşti, formaţia gazdă BCM U Piteşti a câştigat lejer contra celor de la CS Otopeni, la o diferenţă de 20 de puncte: 83-63, iar azi, de la ora 17:30, are ocazia să-şi apropie trofeul dacă va învinge în meciul pe care-l are de disputat cu campionii de la CSU Asesfot Ploieşti!

Elevii lui Tudor Costescu au condus jocul de la cap până la final, nepunându-se niciodată problema învingătoarei. Diferenţa pe tabela de marcaj a crescut de la sfert la sfert (23-19, 23-15, 19-13, 18-16), cu toate că spre finalul meciului au fost introduşi în teren baschetbaliştii de pe banca de rezerve. Singurul jucător care nu a evoluat deloc a fost Calotă, care este accidentat, susţine site-ul oficial al clubului, www.scmpitesti.ro.

Marcatorii din acest al doilea joc al turneului pentru echipa piteşteană au fost Stefanovic (18 puncte), Velickovic şi Vujacic (câte 15 puncte), Hallett (10 puncte), Kazarnovski (9 puncte), Neguţ (7 puncte), Chirof (5 puncte), Senai (4 puncte).

În celelalte meciuri ale Cupei Municipiului s-au înregistrat următoarele rezultate:

CS Otopeni – CSM Bucureşti 79-73

CSU Asesoft Ploieşti – CS Otopeni 90-85

CSU Asesoft Ploieşti – CSM Bucureşti 90-88

BCM U Piteşti – CSM Bucureşti 75-82

BCM U Piteşti – CS Otopeni 83-63

555 X 222 POSADA 2