NOR CURIER 930X122

FC_Arges_infrangere

FC Argeş, la al doilea 2-2 consecutiv

Jucătorii echipei FC Argeş nu ştiu dacă să se bucure sau să fie trişti, după rezultatul de egalitate înregistrat azi la Rm. Vâlcea! Bucuroşi fiindcă au scos un egal după ce au fost dominaţi copios pe toată durata partidei de către fotbaliştii gazdă, sau trişti fiindcă au primit golul egalizator în minutul 89! Al doilea 2-2 după cel cu Arieşul Turda, de săptămâna trecută, şi piteştenii pierd contactul cu locul 1.

FC Argeş a jucat prost azi, în etapa a opta a Ligii a II-a, dar putea pleca cu toate punctele, graţie senzaţionalului Rover Cârstea, care a mai reuşit o „dublă” şi a ajuns la 10 goluri marcate. Încă de la începutul meciului s-a văzut că vâlcenii sunt mai insistenţi şi joacă pe poartă. Plecanciuc a deschis scorul în minutul 11, dar din fericire FC Argeş are în lot un superfotbalist: Rover Cârstea. Acesta a egalat după două minute, apoi a mai înscris o dată după o fază personală de toată frumuseţea. În afară de aceste două goluri, FC Argeş s-a remarcat doar prin gafele din apărare şi prin portarul Croitoru, care s-a opus de câteva ori salvator.

Golul egalizator trebuia anulat
    Repriza a doua nu a arătat altfel. Vâlcenii au fost privaţi de un penalty clar în minutul 46, dar au continuat să preseze. Au reuşit golul egalizator abia în minutul 89, după o fază controversată: Pârvu a primit o minge în colţul careului şi a şutat spre poartă, în momentul în care Croitoru era încurcat de un copil de mingi, intrat în teren circa trei metri ca să scoată o minge aflată în careul mic! Balonul a fost deviat, s-a înălţat şi l-a depăşit pe Croitoru, intrând norocos în plasă. Golul trebuia însă anulat de arbitru, deoarece erau atât o minge în plus pe teren, cât şi o persoană străină, care a influenţat faza.

Piteştenii au reclamat faza, dar nu au avut succes. Dacă, însă, Ivănică marca atunci când a scăpat singur cu portarul, câteva minute mai devreme, se făcea 1-3 şi golul lui Pârvu nu ar mai fi contat decât în statistici. Aşa, FC Argeş realizează un nou 2-2 după un meci foarte slab şi continuă să rămână agăţată de podium. Dacă va continua să joace la fel, nu pentru mult timp…

CSM Rm. Vâlcea – FC Argeş 2-2 (1-2)
    Plecanciuc (11), Pârvu (89) – R. Cârstea (13, 44)

VÂLCEA: Tufişi – G. Zaharia, Plecanciuc, Kallai (72 Stoica), Tomozei – O. Vasile (46 Vlăduţi), Popescu, Roşca, Pârvu – Gogoşoiu, Văduva (79 G. Ene). Antrenor: Marius Mitu
    ARGEŞ: Croitoru – C. Tudor, Botea, Wallace, Briceag – Răuţă, Cârstoiu, Năstăsie, M. Ion (83 A. Popa) – R. Cârstea (62 Manole), Ivănică (90 Negoiţă). Antrenor: Viorel Dumitrescu

Arbitri: Florin Mazilu (Satu Mare) – Florin Burlacu (Urziceni) şi Mihaela Blîndu (Tg. Jiu)
    Cartonaşe galbene: Gogoşoiu, Popescu – Manole