Donaris 930 x 122

jucatori-fcarges

FC Arges amendata de FRF

Pitesti. 11 iunie. 2010.
Si saraci si amendati. Clubul FC Arges a fost sanctionat de catre FRF in urma incidentelor de saptamana trecuta, cand partida dintre FC Arges si Universitatea Cluj a fost intrerupta 10 minute din cauza fanilor care au intrat pe teren.

Intrunita in sedinta extraordinara azi, Comisia de Disciplina din cadrul Federatiei Romane de Fotbal a hotarat ca in urma incidentelor produse la sfarsitul jocului FC Arges – „U” Cluj, scor 1-1, clubul alb-violet a fost sanctionat cu interzicerea dreptului de a organiza urmatoarele partide pe teren propriu si cu o amenda sportiva de 20.000 lei.
Partida FC Arges – Universitatea Cluj, din etapa a XXXII-a a seriei secunde din Liga a II-a, a fost intrerupta de centralul Claudiu Baboia, la scorul de 1-1, dupa ce mai multi fani ai echipei argesene au intrat pe pista de langa gazonul arenei „Nicolae Dobrin”. La scorul de 1-0 pentru FC Arges, centralul a acordat o lovitura de la 11 metri oaspetilor in minutul 86, jocul fiind intrerupt aproape doua minute, din cauza protestelor jucatorilor, dupa care clujenii au transformat penaltiul. Dupa ce mingea a fost repusa la centru, aproximativ zece membri ai galeriei argesene au intrat pe pista terenului, fiind indepartati ulterior de oamenii de ordine. Arbitrul Claudiu Baboia, care a fost bruscat de jucatori si oficiali ai echipei pitestene, dupa intrarea fanilor pe teren, a decis intreruperea jocului, el fugind la vestiare escortat de fortele de ordine. Si jucatorii echipei Universitatea Cluj s-au indreptat spre vestiare. Dupa aproximativ zece minute, jocul a fost reluat, arbitrul aratand cinci minute de prelungire.
Momentan conducerea clubului FC Arges nu a anuntat daca va contesta decizia FRF, insa inainte ca decizia sa fie luata, diversi oameni de fotbal au cerut ca partida sa fie castigata la masa verde, cu 0-3, de catre U Cluj, ceea ce ar fi insemnat efectiv promovarea ardelenilor in detrimental celor de la Dacia Mioveni. In aceasta situatie, ramana ca ultima etapa din Liga secunda sa decida cine va merge in Liga I.
Daca la FC Arges este liniste dupa aceasta decizie, finantatorul formaţiei clujene, Florian Walter, spune ca va constesta la Comisia de Recurs a FRF decizia data azi de Comisia de Disciplina. Walter spune ca indiferent de rezultatul ultimei etape de la Lupeni va merge pana la TAS pentru a-si castiga dreptatea. „Cum este posibil ca fanii sa intre pe teren, meciul sa se reia dupa 12 minute si sa nu invingem la masa verde? Scrie clar in regulament ca trebuie sa avem dreptate in acest caz, doar nu am facut degeaba memoriu”, a declarat Walter pentru gsp.ro.{loadposition inside}

555 X 222 POSADA 2