New Profesional Consult 930 x 122

Victorie pentru baschetbalişti

BCM U Piteşti a învins ieri, în Sala Sporturilor din Trivale, pe Energia Rovinari, după o partidă echilibrată, în care elevii lui Tudor Costescu şi Sorin Căprărescu s-au desprins spre final. Piteştenii au câştigat cu 73-66 (12-17, 21-15, 19- 17, 21-17), principalii marcatori fiind Velickovic (16 puncte) şi Stefanovic (15 puncte). Antrenorul gazdelor a început jocul cu următorul „cinci”: Calotă, Kazarnovschi, Hallett, Velickovic şi Stefanovic, iar pe parcurs a fost rulat tot lotul, mai putin Vujacic. În primul sfert, gorjenii au început mai bine şi au condus pe toată durata celor 10 minute. Abia până spre pauză piteştenii au egalat şi s-au desprins la un singur punct (33-32). Cu toate că în partea a doua au intrat toţi baschetbaliştii pe care Tudor Costescu i-a avut la dispoziţie, BCM U Piteşti s-a distanţat pe tabela de marcaj, realizând o repetiţie reuşită pentru turneul amical care se va disputa la Piteşti de mâine până luni. Marcatorii celor 73 de puncte ale gazdelor au fost: Velickovic 16, Stefanovic 15, Calotă 13, Kazarnovschi 10, Hallett 9, Senai 4, Neguţ şi Chirof, câte 3.

Campioana Asesoft vine la Piteşti
Vineri începe la Piteşti Cupa Municipiului Piteşti, un turneu amical la care au fost invitate trei divizionare A, printre care şi campioana ultimelor şapte ediţii, CSU Asesoft. Meciul dintre piteşteni şi ploieşteni se va disputa luni, de la ora 17.30. Programul complet al competiţiei este următorul: