263×587.jpg La COCOS

CENTRALELE TERMICE DIN ȘCOLI ȘI LICEE VOR FI VERIFICATE

În cursul săptămânii trecute, în comuna Snagov din județul Ilfov s-a produs un incident intens mediatizat la nivel național: 18 persoane, dintre care 17 copii, au fost transportate de urgență la spital ca urmare a intoxicației accidentale cu monoxid de carbon, din cauza unor scurgeri de gaze la centrala care asigura încălzirea școlii.

În acest context, prin ordin al prefectului Mihai Oprescu, a fost constituită o comisie de verificare a funcționării în condiții de siguranță a centralelor termice alimentate cu gaz din absolut toate unitațile de învățământ din Argeș. Comisia este formată din specialiști ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență, ai punctului zonal al ISCIR și ai Inspectoratului Școlar Judetean. Acesta din urmă va pune la dispoziție o bază de date cu toate unitățile școlare din județ care au centrale termice cu gaz.

930×122 https://hevy.ro/
555×222 grota rece

Controalele vor începe joi, 26 februarie, și se vor finaliza pe 6 martie.

570×90 LA COCOS
263 X 587 CUMPANA 1