263 x 587 eurial

Cornel Penescu, la pușcărie!

penescu_catuse

Omul de afaceri piteștean Cornel Penescu va face pușcărie!

New Profesional Consult 930 x 122
https://hevy.ro/ 555x222px

Completul de cinci al Înaltei Curți de Casație și Justiție a respins astăzi, ca nefondat, recursul pe care Penescu l-a formulat la verdictul dat vara trecută, în luna iulie, de aceeași instanță, dar în complet de trei. Decizia, definitivă, este condamnare la 3 ani de închisoare cu executare.

Este vorba de dosarul instrumentat de DNA în care omul de afaceri a fost acuzat că i-a dat mită fostului primar al Craiovei, Antonie Solomon. Acesta din urmă, la rândul său, în prezent senator PP-DD, a fost condamnat pentru luare de mită tot la 3 ani de pușcărie cu executare.

Fiecare dintre cei doi a făcut arest preventiv. Pe cale de consecință, perioada respectivă va fi scăzută din cei 3 ani.

Amintim că, potrivit procurorilor și, iată, judecătorilor, Penescu i-a dat 50.000 de euro mită lui Solomon în anul 2006, pe vremea când acesta era primar al Craiovei. În schimbul mitei, Antonie Solomon a emis o autorizație ilegală de construcție pentru hipermarketul PIC al familiei Penescu, hipermarket care urma să se construiască în Craiova pe un teren aflat în litigiu. De asemenea, Solomon a autorizat prelungirea către hipermarket a unei linii de transport public de călători. 

New Profesional Consult 570×90
263 x 587 eurial