930×122 CAPRA 5

romania_franta

Egal la debutul pe National Arena, si calificare ratata

Romania- Franta 0-0, in fata a 55.000 de spectatori, la meciul de debut pe National Arena. Un stadion superb, cu gazon infect insa. Nu de gazon insa ne putem plange, ci de faptul ca, in urma acestui rezultat si ca efect al victoriei Bosniei, tocmai ce am mai ratat o calificare la un turneu final.

Chiar dacă am dominat minutele din startul celei de-a doua reprize, Franţa a revenit la posesie şi Frank Ribery a trecut pe lîngă cea mai mare ocazie a mitanului secund. Marica a fost si el aproape de a impinge mingea in poarta, dar a ajuns prea tîrziu la minge.

Fundasii Luchin si Chiriches sunt totusi marile castiguri ale nationalei.

Pe langa gazonul de o calitate extrem de proasta, un argesean a fost unul dintre minusurile evenimentului: musceleanul Marcel Pavel s-a…balbait la intonarea imnului national!

Eurial 555 x222