Eurial 930 x 122

marian-oprea

Pitesteanul Marian Oprea – atletul anului 2010

Vicecampionul european la triplusalt, pitesteanul Marian Oprea, a fost desemnat, vineri, de catre Consiliul Federal al Federatiei Romane de Atletism, cel mai bun atlet al anului 2010.Marian Oprea, in varsta de 28 de ani, a cucerit in acest an medalia de argint la Campionatele Europene de la Barcelona si o medalie de aur al Cupa Continentala de la Split. Consiliul Federal al Federatiei Romane de Atletism i-a nominalizat printre laureati pe toti atletii medaliati la competitiile internationale din 2010. Acestia sunt: Nicoleta Grasu – locul secund la Campionatele Europene de la Barcelona, la aruncarea discului, Mirela Elena Lavric – lider mondial al juniorilor 1, la 800 m, componenta a echipei Romaniei care a ocupat cea de-a treia pozitie la intrecerea continentala de cros (junioare), Andrei Gag – a doua pozitie la CM juniori 1, la aruncarea discului, Bianca Razor – bronz la CM de juniori 1, la 400 m, dubla medaliata la JO de tineret (argint la 400 m si bronz cu stafeta Europei), Alina Rotaru – locul doi la JO de la Singapore, la saritura in lungime, Denisa Ionela Dragomir – lider european, locul trei cu echipa tarii noastre de junioare la alergare montana, alaturi de Cristina Negru si Laura Popescu, in timp ce in intrecerea lumii a specialitatii, junioarele Denisa, Cristina si Adelina Elena Panaet s-au urcat pe cea de-a doua treapta a podiumului de premiere. Ultima alergatoare a fost si componenta a echipei Romaniei care a cucerit bronzul la Campionatul European de cros, junioare, alaturi de Ioana Doaga, Anca Maria Bunea si Dana Elena Loghin