263×587.jpg La COCOS

UN BĂRBAT A MURIT ELECTROCUTAT LA BALASTIERĂ

politia

În urmă cu doar câteva minute în comuna argeșeană Mihăești a avut loc un teribil accident.

Potrivit Poliției Argeș, un bărbat în jurul vârstei de 70 de ani a fost găsit decedat în apropierea unei balastiere. Accidentul s-a produs în zona unui post de transformare a energiei electrice, prima ipoteză luată în calcul de polițiști fiind electrocutarea.

930×122 LA COCOS
Eurial 555 x222

Inițial s-a crezut că este vorba de un muncitor de la balastieră, supoziție infirmată ulterior de autorități.

UPDATE: Furnizorul de electricitate CEZ a trimis în urmă cu puțin timp un comunicat de presă în care, printre altele, precizează:

„Astăzi, 26 iunie 2015, în jurul orei 10:40, a fost înregistrat un incident în postul de transformare aerian în anvelopă metalică Sortare Mihăești, din județul Argeș. Postul de transformare aparține unei societăți comerciale și este alimentat cu energie electrică prin racordarea la instalațiile CEZ Distribuție. Tura operativă s-a deplasat imediat ce a primit informarea asupra incidentului, pentru a scoate de sub tensiune instalația electrică din zonă. Din primele cercetări la fața locului, s-a identificat faptul că în postul de transformare menționat s-a electrocutat o persoană străină de instalațiile operatorului de distribuție.”

fngcimm BANNER 570×90
263 x 587 eurial