candel

UNUL DINTRE CEI MAI MARI FOȘTI FOTBALIȘTI AI LUMII A MURIT

Fotbalul internațional a suferit o grea pierdere. Unul dintre cei mai mari foști fotbaliști ai lumii din toate timpurile a murit noaptea trecută.

Citiți și: Sfârșit tragic! Munții au mai făcut o victimă

Este vorba de Eusebio. Acesta a decedat la vârsta de 71 de ani ca urmare a unui stop cardiorespirator, anunță Mediafax. Originar din Mozambic, Eusebio da Silva Ferreira a evoluat timp de 15 ani ca vârf de atac la celebra echipă portugheză Benfica Lisabona. A câștigat cu Benfica numeroase titluri de campioană a Portugaliei, dar și Cupa Campionilor Europeni. La Cupa Mondială din 1966 a ocupat locul 3 cu naționala Portugaliei. Tot atunci a fost golgheterul competiției.

În 1965 a fost desemnat câștigător al Balonului de Aur. (Foto Eusebio: eurosport.onet.pl)

Citiți și: Breaking News! Este doliu! A murit unul dintre cei mai valoroși români

555 X 222 CAPRA