Taxă de 800 de lei! Șoferii vor fi obligați să plătească
O nouă taxă ar putea fi introdusă în România pentru anumiți șoferi.
Aceștia ar putea scoate din buzunar până la 800 de lei.
Mai precis, Uniunea Europeană pregătește o nouă taxă pe carbon.
Taxa este parte a unui set amplu de măsuri pentru reducere emisiilor de carbon.
Blocul comunitar spune că prin aceste măsuri va fi încurajată trecerea la o economie verde și durabilă.
Această taxă pe carbon va penaliza emisiile de carbon.
UE spune că prin ea vor fi încurajate investițiile în tehnologiile curate.
Prin aplicarea acestei taxe, UE speră să-și atingă obiectivele de neutralitate în ceea ce privește carbonul până în anul 2050.
Săptămâna trecută o delegație a Fondului Monetar Internațional (FMI) a vizitat România.
În cadrul vizitei, FMI a recomandat autorităților introducerea acestei noi taxe.
De asemenea, au recomandat, alternativ, introducerea unei accize suplimentare pentru emisiile de carbon.
Asta ar însemna că fiecare român va plăti dacă poluează.
Asociația Energia Inteligentă a făcut un calcul în acest sens.
AEI a dat de exemplu o mașină Dacia Logan, autoturism considerat de clasă medie.
Iar pentru un rulaj se 15.000 de kilometri, șoferii vor scoate din buzunar suma de 800 de lei anual.
Asociația mai spune că introducerea unei astfel de taxe va duce la costuri suplimentare pentru românii cu mașini pe benzină sau pe motorină.
Detalii, AICI – Taxă de 800 de lei! Șoferii români vor fi obligați să plătească













