În perioada 8–14 decembrie 2025, jandarmii argeșeni au desfășurat o serie de misiuni menite să asigure ordinea publică și siguranța cetățenilor.
Aproximativ 10 misiuni de asigurare a ordinii publice au fost executate în județ, atât independent, cât și în cooperare cu alte instituții.
Totodată, circa 60 de jandarmi au acționat zilnic în patrule mixte alături de polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Argeș.
Sancțiuni aplicate pentru fapte antisociale
Pe parcursul săptămânii analizate, au fost aplicate 27 de sancțiuni contravenționale conform Legii 61/1991, dintre care 19 amenzi în valoare totală de 7.300 de lei și 8 avertismente.
Cele mai frecvente abateri au vizat consumul de alcool în spații publice, adresarea de injurii, refuzul de legitimare sau apelarea nejustificată la mila publicului.
În plus, 16 sancțiuni, în valoare de 1.350 de lei, au fost aplicate pentru încălcarea legislației privind fumatul în incinta unităților de învățământ.
Controale în domeniul silvic și intervenții speciale
În domeniul silvic, jandarmii au aplicat cinci sancțiuni contravenționale, însumând 20.000 de lei, pentru nerespectarea prevederilor legale.
De asemenea, un bărbat a fost sancționat cu 4.000 de lei pentru apelarea nejustificată a numărului de urgență 112.
Implicare civică și verificări în teren
Jandarmii argeșeni s-au implicat și în campania „Donează sânge, fii erou!”, aproximativ 40 de cadre donând sânge la Centrul de Transfuzie Sanguină Pitești.
Totodată, au fost legitimate și verificate aproximativ 400 de persoane, cu ajutorul aplicației eDAC.
Autoritățile anunță continuarea acțiunilor preventive și de control în perioada următoare.
Foto principal: Descriptiv


![[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/930x122pxZiua_Copilului_epitesti.jpg)








![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxZiua_Copilului_epitesti.jpg)