Cutremurător. Un elev de 14 ani a murit la școală!
Scene dramatice s-au petrecut astăzi, într-o unitate de învățământ din județul Botoșani, unde un elev în vârstă de doar 14 ani și-a pierdut viața după ce i s-a făcut rău în timpul orelor de curs.
Incidentul a avut loc în comuna Mihai Eminescu, iar cazul a intrat imediat în atenția autorităților.
Potrivit reprezentanților Inspectoratul de Poliție al Județului Botoșani, polițiștii din cadrul Secției Rurale 1 au fost sesizați cu privire la faptul că adolescentul s-a simțit brusc rău în timp ce se afla la școală.
Din păcate, în ciuda intervenției, viața copilului nu a mai putut fi salvată.
„S-a constituit echipă operativă formată din poliţişti judiciari şi criminalişti, care s-au deplasat la faţa locului pentru a efectua cercetări cu privire la împrejurările în care s-a produs decesul”, au transmis oficialii IPJ Botoșani.
Dosar penal pentru ucidere din culpă
Oamenii legii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, procedură standard în astfel de situații, pentru a putea stabili cu exactitate cauzele și circumstanțele în care s-a produs tragedia.
Trupul neînsuflețit al băiatului urmează să fie supus necropsiei, care va determina cauza exactă a decesului.
Ancheta este în desfășurare, iar autoritățile continuă cercetările pentru a clarifica dacă au existat factori medicali sau alte împrejurări care au contribuit la moartea elevului.
Cutremurător. Un elev de 14 ani a murit la școală!
Sursa: stiripesurse.ro












