Proiectul inițiat de primarul municipiului, Cristian Gentea, iar în documentele de fundamentare, administrația locală motivează acordarea distincției prin întreaga activitate medicală, științifică și culturală a profesorului universitar, considerat una dintre personalitățile marcante originare din Argeș.
Născut în satul Mârghia, județul Argeș, Dumitru Constantin-Dulcan este cunoscut atât pentru activitatea sa în domeniul neurologiei și psihiatriei, cât și pentru lucrările cu impact în zona filosofiei și spiritualității.
De-a lungul carierei, acesta a ocupat funcții importante în sistemul medical militar, fiind șef al Catedrei de Neurologie și Neuropsihosomatică din cadrul Universității „Titu Maiorescu” din București și autor al numeroase volume de specialitate și eseistică.
În referatul de aprobare se arată că municipalitatea dorește să omagieze „o valoare națională cu origini argeșene”, apreciată atât în țară, cât și în străinătate, pentru contribuția adusă în domeniul medical și pentru promovarea imaginii României.
Dacă proiectul va fi votat favorabil de consilierii locali, Dumitru Constantin-Dulcan va primi una dintre cele mai importante distincții oferite de municipiul Pitești.
Constantin-Dulcan, renumitul medic și scriitor, Cetățean de Onoare al Piteștiului