La mai bine 12 ore după scandalul din autobuzul Publitrans – un incident care a degenerat în violențe, folosirea unui spray iritant-lacrimogen și intervenția poliției – conducerea companiei a venit, în cele din urmă, cu o reacție oficială.
Târziu, spunem noi, pentru un subiect care a făcut rapid înconjurul țării și a ridicat semne serioase de întrebare legate de siguranța din transportul public din Pitești.
La fel de greu de înțeles este și faptul că acest comunicat nu a fost transmis către toată presa din Argeș, așa cum ar fi fost firesc, ci, potrivit informațiilor noastre, doar către anumite publicații.
Într-un caz de interes public major, transparența nu ar trebui să fie selectivă.
Mai ales că vorbim despre o societate aflată în subordinea Consiliului Local și a Primăriei Pitești, iar explicațiile oficiale într-un astfel de moment ar fi trebuit să vină rapid, clar și pentru toată lumea, nu după ore bune și pe canale alese.
Ulterior, într-un final, comunicatul a fost transmis și pe grupul de presă al Primăriei Pitești.
Redăm integral punctul de vedere transmis de Publitrans 2000 S.A.:
,,Referitor la incidentul petrecut în seara zilei de 27.05.2026, într-un autobuz aparținând Publitrans 2000 S.A., facem următoarele precizări:
Publitrans 2000 condamnă ferm orice formă de violență și se delimitează categoric de orice comportament agresiv care poate pune în pericol siguranța călătorilor și a personalului din transportul public.
În prezent, incidentul este analizat de instituțiile abilitate, iar cercetările sunt în desfășurare. Din acest motiv, pentru a nu afecta actul de anchetă și pentru a evita formularea unor concluzii premature, societatea nu poate face aprecieri privind circumstanțele exacte ale producerii evenimentului și nu poate furniza informații suplimentare până la finalizarea verificărilor de către organele competente.
Conform informațiilor disponibile până la acest moment, în interiorul autobuzului a existat o situație tensionată, generată de un comportament care a afectat siguranța pasagerilor, fiind semnalată inclusiv utilizarea unui spray iritant-lacrimogen. În acest context, conducătorul auto a intervenit cu scopul de a limita riscurile și de a preveni agravarea situației, urmărind protejarea călătorilor aflați în mijlocul de transport.
Potrivit datelor preliminare, acesta a avut nevoie ulterior de îngrijiri medicale.
Precizăm că șoferul nu are atribuții specifice de intervenție în astfel de situații, însă, având în vedere contextul creat în spațiul public reprezentat de mijlocul de transport și riscurile existente pentru pasageri, acesta a acționat în condiții dificile, având ca prioritate siguranța persoanelor aflate în autobuz.
Siguranța călătorilor și a angajaților rămâne o prioritate permanentă pentru Publitrans 2000.
În acest sens, societatea colaborează constant cu instituțiile abilitate și desfășoară periodic acțiuni comune cu Poliția Locală și Jandarmeria pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță în mijloacele de transport public.
Publitrans 2000 cooperează pe deplin cu autoritățile competente și a pus deja la dispoziția acestora toate informațiile și materialele necesare pentru clarificarea completă a situației.”, este mesajul transmisa de reprezentanții Publitrans.
Vă reamintim, incidentul a avut loc miercuri seară, într-un autobuz Publitrans din Pitești, după ce o femeie de aproximativ 40 de ani ar fi avut un comportament agresiv față de călători și ar fi adresat injurii în timpul cursei.
Potrivit informațiilor apărute până acum, șoferul i-ar fi atras atenția, moment în care femeia l-ar fi lovit și ar fi folosit spray iritant-lacrimogen.
Ulterior, între cei doi ar fi avut loc o altercație, iar femeia a fost imobilizată cu ajutorul unui pasager. La fața locului au intervenit polițiști, jandarmi și echipaje medicale, iar femeia a fost transportată la spital și ulterior reținută pentru 24 de ore.


![[930x122px]Campanie-vânzări-Ursuleți_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2025/10/930x122pxZiua_Copilului_epitesti.jpg)











