Şoferii care circulă pe traseul Câmpulung Muscel – Mărăcineni – Piteşti vor avea parte de un nou hop în calea lor.
Primăria Piteşti, prin Administraţia Domeniului Public, va începe peste circa 2-3 săptămâni reabilitarea a 2 kilometri din drumul naţional 73 (ieşirea din Piteşti spre Mărăcineni). Cei 2 kilometri aparţin municipalităţii piteștene, care a alocat pentru reabilitarea tronsonului 70.000.000 de lei. Deși intenția exista de mai multă vreme, lucrările au fost amânate deoarece Primăria a sperat că banii necesari vor fi daţi de Ministerul Transporturilor, lucru care nu s-a întâmplat.
ADP nu a stabilit încă o dată exactă de începere și, respectiv, de finalizare a lucrărilor.
Șantierul de pe DN 73 se va suprapune peste cel de la Podul Viilor, acolo unde se construieşte un pasaj rutier aerian și unde oricum traficul este infernal. Prin urmare, balamucul se va dubla, iar șoferii care vor trece prin zonă vor trebui să se „înarmeze” cu multă, foarte multă răbdare.












