Direcţia de Sănătate Publică Argeş a întocmit un raport privind evoluţia bolilor în judeţ. Concluziile sunt alarmante.
Conform raportului, numărul bolnavilor de epilepsie a crescut de anul trecut de la 4.254 la 11.839! Şi numărul bolnavilor cu afecţiuni mintale a crescut de la 30.141 la 31.210, în vreme ce numărul bolnavilor de diabet a ajuns la 30.852, în creştere cu aproape 1.800 de cazuri.
În schimb, s-a redus numărul bolnavilor cu ciroză de la 9.986 la 7.975.










