Extraordinar! Directorul Salvamont, Cristi Toma: „L-am readus din morți”
Un incident medical sever a avut loc în această dimineață, în jurul orei 11:00, în Piața Vasile Milea din Pitești, unde un bărbat de aproximativ 60 de ani s-a prăbușit brusc, intrând în stop cardio-respirator.
Știrea pe larg, AICI.
Un salvator la momentul potrivit
Printre primii care au ajuns la bărbat s-a aflat Cristi Toma, șeful Salvamont Argeș.
Prezența lui a devenit esențială.
Pentru a contura exact desfășurarea intervenției, directorul ePitești.ro, Alex Ivan, a discutat cu Cristi Toma, care a oferit publicației noastre o declarație în exclusivitate:
„Eu eram la birou, îmi făceam treburile mele administrative, și când mi-am aruncat ochii pe fereastră am văzut acolo un grup de cetățeni și mi-am dat seama că cineva efectua manevre de resuscitare.
Am ieșit repede din birou, iar din biroul celălalt am trimis colega să îl cheme și pe colegul meu, Adrian Rădulescu, și am fugit acolo, în piață.
Într-adevăr, am găsit un cetățean căzut, era în stop cardiorespirator, și am început să efectuăm manevre de resuscitare.
Am întrebat dacă a fost anunțat evenimentul la 112, mi s-a spus că da și, tocmai atunci, se auzea și ambulanța că sosește.
Am continuat manevrele conform protocolului până la sosirea echipajului medical.
Extraordinar. Directorul Salvamont, Cristi Toma: „L-am readus din morți”
I s-a administrat oxigen, i s-au dat și șocuri electrice — vreo 3 șocuri i s-au dat.
Într-un final, omul și-a revenit.
Am vorbit chiar acum la spital și este ok.
Problema este că trebuie mers cu el să i se facă investigații amănunțite, deoarece a durat ceva până și-a revenit, ca să nu rămână cu urmări.”
„Practic, l-ați readus din morți?!”
Întrebat de Alex Ivan, directorul ePitești.ro, dacă „l-a readus din morți”, Cristi Toma a răspuns:
„Chiar așa este.
Nu mai avea puls.
Inima era oprită.
Dacă nu interveneam, puteam să îl pierdem.
Nu am renunțat, am efectuat manevrele și am tot sperat și, într-un final, și-a revenit.”
Un final care poartă semnătura unui salvator
Intervenția lui Cristi Toma a fost momentul care a făcut diferența dintre viață și moarte: câteva secunde, un puls dispărut și un om care nu a renunțat.
Determinarea lui, dublată de efortul echipajului medical, a readus o inimă la viață — o dovadă că, uneori, destinul unui om depinde de prezența cuiva care știe, poate și alege să lupte până la capăt.













