Fenomen nemaivăzut: A fost dezastru!
România a fost lovită de una dintre cele mai violente furtuni din ultimii ani, cu efecte resimțite în special în estul țării.
Rafalele de vânt au depășit 100 km/h, iar autoritățile au emis avertizări de cod portocaliu și galben pentru mai multe regiuni.
Fenomenele extreme au apărut brusc, surprinzând atât populația, cât și autoritățile.
Victime și intervenții de urgență
Bilanțul este unul tragic.
Un bărbat și-a pierdut viața în județul Vaslui, după ce a fost lovit de un acoperiș smuls de vânt.
În Iași, mai multe persoane au fost rănite, iar echipajele de intervenție au fost solicitate în zeci de cazuri.
Pompierii au acționat continuu pentru degajarea copacilor căzuți și pentru îndepărtarea elementelor de construcție desprinse.
Pagube semnificative și haos în trafic
Furtuna a provocat distrugeri serioase: acoperișuri smulse, mașini avariate și drumuri blocate de arbori căzuți.
În zona Târgu Frumos, o furtună de nisip a redus vizibilitatea, îngreunând circulația.
De asemenea, zeci de mii de gospodării au rămas fără energie electrică în mai multe județe afectate.
Urmări și evaluarea pagubelor
După trecerea fenomenelor extreme, autoritățile evaluează pagubele și continuă intervențiile în teren.
Deși situația meteo s-a stabilizat, urmele furtunii rămân vizibile, iar comunitățile afectate încearcă să revină la normal.
Fenomen nemaivăzut: A fost dezastru!
Sursa: observatornews.ro
Foto: descriptiv













