Sezonul estival 2025 pe litoralul românesc a fost departe de așteptările operatorilor din turism.
Digi24 relatează că vara a adus mult mai puțini turiști decât în anii trecuți, iar Mediafax cataloghează situația drept „catastrofală”, potrivit economedia.ro.
În lipsa clienților, mulți hotelieri au decis să își încheie activitatea mai devreme.
Începând cu 1 septembrie, majoritatea unităților de 3 stele își vor închide porțile, un fapt neobișnuit pentru o perioadă în care, de regulă, sezonul era încă în plină desfășurare.
Reprezentanții industriei pun acest declin pe seama scumpirilor și a taxelor mai mari.
Fără precedent pe litoralul românesc: ,,Catastrofal”!
„A fost o vară mai grea, cu mai puțini turiști decât de obicei. Turiștii au ales alte destinații mai ieftine sau au renunțat la câteva zile din vacanță pentru a economisi bani”, a declarat Corina Martin, din partea Federației Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR), notează sursa citată.
Și turiștii confirmă schimbarea: „„Anul acesta este mai scump față de anii precedenți. Înainte veneam pentru 7, 8 sau 9 zile, anul acesta ne-am limitat la cinci”i”, a spus unul dintre vizitatori, conform economedia.ro.
Chiar și în acest context, programul „Litoralul pentru toți” rămâne în vigoare. Între 1 și 30 septembrie, românii vor putea petrece o vacanță la Marea Neagră la tarife reduse, începând de la 53 de lei pe noapte, în stațiuni precum Mangalia, Jupiter, Saturn sau Vama Veche.








![[270x300px]TârgDeJucării_epitesti](https://epitesti.ro/wp-content/uploads/2024/04/270x300pxKVGeneral_epitesti-1.jpg)

