930 pe 122 COSTACHE

accidente rutiere

Carnagiu pe șoselele din România. Peste 1.000 de oameni au murit în ultimele opt luni

Peste 1.000 de oameni au murit în ultimele opt luni în accidente rutiere produse pe șoselele din România, potrivit unui comunicat de presă transmis Agerpres de către Inspectoratul General al Poliţiei Române (IGPR).

Citiți și: Argeș. Accident cu două victime!

Pe lângă decesele constatate, alte aproximativ 2.260 de persoane au fost rănite grav.

În total, în perioada 1 ianuarie – 30 august, la nivel naţional, au fost înregistrate 2.878 de accidente rutiere.

Citiți și: Masacru în urma unei explozii la magistrala de gaze. Patru morți, cinci răniți grav

Conform sursei citate, principalele cauze de producere a accidentelor rutiere grave au fost indisciplina pietonilor (18%) – 517 accidente, 215 persoane decedate, 307 rănite grav; nerespectarea regimului legal de viteză (18%), fiind înregistrate 517 accidente, soldate cu 201 decese şi rănirea gravă a altor 431 de persoane.

De asemenea, printre cauzele generatoare se mai numără şi abaterile bicicliştilor (11,2%), neacordarea priorităţii de trecere vehiculelor (8,2%), neacordarea priorităţii de trecere pietonilor (8,2%).

În ciuda numărului mare de decese și răniți, comparativ cu aceeaşi perioadă din anul 2021, au fost înregistrate cu 253 mai puţine accidente (-8%), cu 88 mai puţine persoane decedate (-7,9%) şi cu 185 mai puţine persoane rănite grav (-7,6%).

Foto principal: descriptiv

555 pe 222 COSTACHE

Comentarii

Comentariiile care conțin cuvinte injurioase/jignitoare și/sau acuzații, nu vor fi publicate pe site. Mai mult decât atât, cei care încalcă aceste reguli minime, vor fi blocați pe site și nu vor mai putea accesa publicația online ePitești.ro. Vă mulțumim pentru înțelegere!

New Profesional Consult 570×90